459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Zelenina

Popis

Jako zeleninu označujeme většinou jedlé části jednoletých nebo dvouletých rostlin, někdy také jiné části víceletých rostlin (pokud jsou odlišné od plodů). Mezi zeleninu nepatří plodiny s přesnějším zařazením jako obiloviny nebo luštěniny.

Zelenina jako součást naší potravy je především zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálů a vody. Některé její druhy jsou pro výraznou chuť používány jako koření.

Zelenina

Tuzemská, nebo zahraniční zelenina?

Tuzemská zelenina je ta, která se dá pěstovat v našich zeměpisných šířkách, a může tak dozrát bez předčasného sklizení. Zelenina dovážená ze zahraničí je často sklízena nezralá, aby vydržela náročný transport a nezkazila se. Pokud si můžeme vybrat, měli bychom rozhodně sáhnout po zelenině vypěstované v Česku.

Často si chceme uchovat vlastní vypěstovanou zeleninu i přes zimu, protože je přece lepší, než ta kupovaná. Pro její zakonzervování používáme převážně sušení nebo zaváření. Tyto metody se ale dnes označují spíš jako přežitek z dob, kdy nebyl trh tak zásoben, protože se při nich znehodnotí část obsahových látek (především vitaminy).

Zelenina konzumovaná v přiměřeném množství pomáhá při překyselení organizmu.

 

 

Sója
Olivy
„Kdo je umírněný v jídle, je sám sobě lékařem.“ Latinské přísloví
Mikrovlnná trouba
Třešně
Zelenina

Sdílení

Zaváření, zavařování
Kešu ořechy
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Mrkev, karotka
Kvašení, fermentace