459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Mrkev, karotka

Popis

Mrkev je zelenina z čeledi miříkovitých pěstovaná pro svůj chutný kořen. Nejcennější obsahovou látkou mrkve je provitamin A (beta karoten). Je to látka rozpustná v tucích, a proto je dobré mrkev konzumovat s potravinami obsahujícími tuk, aby se ho vstřebalo maximální množství. Mrkev je navíc jednou z mála zelenin, která je též zdravá vařená nebo restovaná. Při tepelné úpravě se totiž přemění část beta karotenu na vitamin A a naruší se jinak tuhé buněčné membrány, přes které se látky špatně vstřebávají. Ale i v syrovém stavu hojně vyhledávanou zeleninou pro přípravu zeleninových šťáv.

Mrkev, karotka

Obsahové látky

 

 

Trvanlivé pečivo, Pufované výrobky
Para ořechy
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Smažení
Chia semínka

Využití, indikace

Beta karoten obsažený v mrkvi se v našem těle mění na vitamin A, který působí blahodárně při zhoršení zraku, poruchy sítnice.

Kromě toho pomáhá udržovat zdravou kůži a sliznice.

Vláknina obsažená v mrkvi pomáhá udržovat peristaltiku střev (prokinetika), zabraňuje tedy vzniku zácpy (laxativa). Zklidňuje také střevní sliznici.

Přiměřené množství zeleniny (ideálně syrové ke každému pokrmu) působí proti překyselení organizmu. Díky obsahu antioxidačních látek působí mrkev příznivě proti vzniku rakoviny (antikancerogenní látky).

Mrkev, karotka

Sdílení

Kvasnice, kvásek, droždí
Džemy, marmelády, pyré
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Chia semínka
Rýže