459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Oleje, tuky

Popis

Tuky jsou nezbytnou součástí naší potravy, měly by ji tvořit z 25 – 30%. Jsou to však látky s vysokou energetickou hodnotou, proto je jejich nadměrný příjem nezdravý. Nikdy se je ale nesmíme snažit eliminovat úplně, protože mají v našem těle řadu důležitých funkcí.

Oleje, tuky

Úloha

Jsou zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin, rozpouští se v nich řada vitaminů (A, D, E, K), tvoří hlavní součást buněčných membrán a ochrannou vrstvu některých orgánů. Důležité je konzumovat tuky kvalitní, z tohoto hlediska jsou lepší tuky rostlinné, protože obsahují více esenciálních nenasycených mastných kyselin.

Mastné kyseliny

Mastné kyseliny jsou organické látky tvořené dlouhým řetězcem uhlíků, kde je na jednom konci kyselá skupina. Podle charakteru vazby, jakou jsou mezi sebou uhlíky spojeny, rozlišujeme nasycené (jednoduchá vazba) a nenasycené (dvojná vazba) mastné kyseliny. Podle počtu dvojných spojení pak rozdělujeme kyseliny na mono (jedna dvojná vazba) nebo polynenasycené (více dvojných vazeb). Je velmi důležité též vědět, kde se ona dvojná vazba v řetězci uhlíků nachází. Z hlediska zdravé výživy jsou důležité mastné kyseliny s dvojnou vazbou na třetím (Omega 3) nebo šestém (Omega 6) uhlíku od konce. Ty si naše tělo neumí vytvořit samo a musíme je proto přijímat v potravě, označujeme je tedy jako esenciální nenasycené mastné kyseliny.

Omega 3 a Omega 6

Omega 3 kyseliny mají protizánětlivé účinky a obstarávají tak mnoho prospěšných funkcí (snižují hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají při onemocněních srdce a cév, jako je vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo infarkt, srdeční selhávání, posilují nervovou soustavu).

Z Omega 6 kyselin naproti tomu po rozložení vznikají látky se zánětlivých účinkem, a proto může mít jejich zvýšená konzumace negativní účinky.

Abychom tělu dodávali vše potřebné, měli bychom esenciální mastné kyseliny konzumovat asi v poměru 1:3 (Omega 3:Omega 6). Častým problémem je, že je naše strava příliš bohatá na Omega 6 nenasycené kyseliny a poměr se posouvá až k 1:40, což vede k poškozování našeho zdraví.

Kulinářské úpravy olejů

Podstatným faktorem pro zvolení kvalitního oleje nebo tuku k přípravě pokrmů je též postup, kterým ho budeme upravovat (smažení, pečení). Některé oleje jsou totiž náchylné na zvýšené teploty a po zahřátí se znehodnotí, nebo z nich dokonce mohou vznikat toxické látky.

 

 

Vepřové maso
Mák
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Teff, Milička
Pečení

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

Dlouhodobá nadměrná konzumace tuků (přejídání, špatná strava, cukrovinky, cukrářské výrobky) v kombinaci s nedostatkem různorodého pohybu je bohužel krokem směrem k případné nemoci.
Vhodnější cesta je tyto tuky nahradit ořechy a semínky, nebo z nich lisovanými panenskými oleji (arašídy, dýňová, konopná, chia, lněná, sezamová, slunečnicová semínka, mák, kaštany, kešu, lískové, para, pekanové, piniové, pistáciové, vlašské, mandlové ořechy).

Tuky skryté v potravinách

Oleje, tuky

Sdílení

Ryby
Pomazánkové máslo, krém
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Kvasnice, kvásek, droždí
Para ořechy