459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Cigarety, tabák, nikotin

Popis

Cigarety jsou nejrozšířenějším tabákovým výrobkem. Denně vidíme někoho potahovat z cigarety a vyfukovat obláčky kouře. Proč vlastně lidé kouří, když je to tak škodlivé?

Za oblibou tabáku mezi lidmi stojí jeho obsahová látka nikotin. Je to přírodní alkaloid (látka obsahující dusík), který po průniku do organismu působí na speciální receptory a stimuluje tím myšlení a pozornost. Má však také účinky relaxační. Jeho největší nevýhodou je to, že na něj vzniká závislost. Řadí se tedy mezi návykové látky. Své jméno dostal podle latinského názvu rostliny tabáku, Nicotianatabacum, z jehož listů se také tato surovina pro kouření, žvýkání nebo šňupání vyrábí.

Cigarety, tabák, nikotin

Největší nebezpečí pro naše tělo však nepřestavuje sám nikotin, ale forma, ve které ho přijímáme. Při kouření cigaret a dýmek se do organismu dostává pouze zlomek obsaženého nikotinu, ale mnoho škodlivých látek. Jsou to především malé pevné částice (způsobují zanášení plic) a chemické karcinogenní látky, které zapříčiňují vznik rakoviny plic či rakoviny hrtanu. Zapomenout nesmíme ani na jedovaté plyny, např. oxid dusný, který vytlačuje kyslík z krve.

Kouření bychom se měli úplně vyvarovat. Nesmíme opomenout nebezpečí pasivního kouření (vdechování cigaretového kouře produkovaného někým jiným), které nás ohrožuje především v zakouřených, špatně odvětrávaných prostorech.

 

 

Hrách
Tatarák
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Syrová strava, raw food
Česnek

Kdy se především kouření vyvarovat

Cigarety, tabák, nikotin

Sdílení

Květák
Mléčné výrobky
„Kdo je umírněný v jídle, je sám sobě lékařem.“ Latinské přísloví
Dýně, tykev
Vaření