459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Sůl

Popis

Kuchyňská sůl, jejíž chemický název zní chlorid sodný (NaCl), je surovinou nejčastěji používanou k ochucování pokrmů. Je zdrojem sodíku a chloridů, dvou látek nezbytných pro chod našeho těla. Ovšem všeho moc škodí, a to platí i o sodíku. Ten má totiž schopnost zadržovat v těle vodu a zvyšovat tak krevní tlak, což nepříznivě ovlivňuje naše tělo. Doporučená maximální dávka soli je 5 gramů na den, v tomto množství by ještě neměla působit negativně, ale platí, že čím méně solíme, tím lépe pro náš organismus.

Pokud si myslíme, že slaná chuť je pro nás přirozená, a že bez soli by jídlo nebylo ono, tak se pleteme. Solení je pouze naučeným zlozvykem. Čím víc solíme, tím víc se otupují naše chuťové buňky a nutí nás solit ještě víc, je to tedy začarovaný kruh. Průměrný příjem soli v České republice je 15 gramů na den na osobu, což je alarmující trojnásobek doporučené dávky.

Sůl dnes též obsahuje minerální látku jód.

Sůl

Užití

  • nízký krevní tlak (slabost, únava, motání hlavy, mdloby, omdlévání, zimomřivost, studené ruce a nohy, poruchy soustředění, mžitky před očima, studený pot)

Kulinářské využití

Je pochopitelné, že sůl je přítomna ve většině pokrmů.

 

 

Pšenice
Syrovátka
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Jogurty
Hranolky

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

Solení nemá nic společného se zdravým životním stylem. Omezit bychom ho měli všichni, především lidé trpící následujícími onemocněními:

Sůl

Sdílení

Oleje, tuky
Makadamové ořechy
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Olivy
Pastinák