459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Para ořechy

Popis

Para ořechy jsou semena stromu juvie ztepilé, který roste pouze v tropických krajinách. Dosud se ho nepodařilo vyšlechtit, a proto většina plodů na trhu pochází ze stromů rostoucích divoce v tropech Jižní Ameriky. Prodávají se loupané, protože je jejich skořápka velice tvrdá a louskat je doma by bylo značně nepraktické. Konzumujeme je čerstvé nebo pečené v troubě.

Obsahují hodně nasycených mastných kyselin (které si tělo dovede vytvářet samo), proto bychom je měli konzumovat pouze v malém množství a ne příliš často.

U některých z nás mohou vyvolat alergii.

Para ořechy

Obsahové látky

 

 

Borůvky
Ovoce
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Meruňky
Pekanové ořechy

Využití, indikace

Najdeme v nich velké množství vitaminu B1, který je důležitý pro funkci nervové soustavy, mohou nám tak pomoci při psychických problémech jako jsou podrážděnost, deprese, nespavost, nebo úzkost.

Díky těmto vlastnostem je můžeme doporučit lidem, kteří odvykají kouření.

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

Ořechy a semena obsahují nemalé množství tuků, pokud se je rozhodneme zařadit do naší stravy, měli bychom na druhé straně omezit konzumaci všech ostatních tuků (máslo, margaríny, oleje, především rafinované, sladké pečivo, tučné maso, čokoláda) i smažení. Jinak riskujeme, že pod rouškou zdravého mlsání ořechů a semen sklouzneme do nadváhy.

Dalším rizikem je konzumace soli skryté v solených oříšcích, což nemá se zdravím nic společného.

U semen a ořechů se též často setkáváme se tepelnými úpravami, kdy je můžeme pražit, nebo například péci, nejčastěji jako přídavek a posyp pečiva. Každá tepelná úprava sebou bohužel nese znehodnocení vitaminů a esenciálních mastných kyselin. Dokonce jejich přítomnost na pečeném pečivu (nikoliv vmíchaných uvnitř) hrozí až rizikem vzniku zdraví škodlivých látek.

Para ořechy

Sdílení

Ostružiny
Hovězí maso
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Para ořechy
Zelenina