459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Slunečnicová semínka

Popis

Slunečnicová semínka jsou semena rostlin slunečnic, kterých známe mnoho druhů. Z nich jsou z hlediska produkce semínek nejvýznamnější dva, a to slunečnice roční a slunečnice topinambur. Jejich vlastí je americký kontinent, dnes se ale běžně pěstují i u nás. Mají nápadné žluté květy, díky nimž jsou oblíbené jako okrasné rostliny. Konzumovat jejich semínka můžeme sušená, pražená nebo umletá v podobě pasty. Jsou také surovinou pro výrobu slunečnicového (panenského či rafinovaného) oleje, který patří k nejběžnějším.

U některých z nás mohou vyvolat alergii.

Slunečnicová semínka

 

 

Ředkev
Řepa
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Rajče, rajčata
Kapusta

Využití, indikace

Pravidelná konzumace slunečnicových semínek pomáhá při problémech s pokožkou, protože obsahují vitamin E, niacin a nenasycené mastné kyseliny, látky důležité pro regeneraci kůže.

Najdeme v nich velké množství vitaminů skupiny B, které jsou důležité pro funkci nervové soustavy, mohou nám tak pomoci při psychických problémech jako jsou podrážděnost, deprese, nespavost, nebo úzkost.

Ve slunečnicových semíncích je sice množství tuků, ty ale obsahují mastné kyseliny ve vyváženém poměru a pomáhají tak snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Jsou proto vhodným doplňkem stravy při onemocněních srdce a cév (vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo infarkt, srdeční selhávání)

Díky tomu, že obsahují jen velmi málo sacharidů (cukrů), ale přesto jsou energeticky hodnotné, jsou vhodným doplňkem stravy pro pacienty trpící cukrovkou.

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

Ořechy a semena obsahují nemalé množství tuků, pokud se je rozhodneme zařadit do naší stravy, měli bychom na druhé straně omezit konzumaci všech ostatních tuků (máslo, margaríny, oleje, především rafinované, sladké pečivo, tučné maso, čokoláda) i smažení. Jinak riskujeme, že pod rouškou zdravého mlsání ořechů a semen sklouzneme do nadváhy.

Dalším rizikem je konzumace soli skryté v solených oříšcích, což nemá se zdravím nic společného.

U semen a ořechů se též často setkáváme se tepelnými úpravami, kdy je můžeme pražit, nebo například péci, nejčastěji jako přídavek a posyp pečiva. Každá tepelná úprava sebou bohužel nese znehodnocení vitaminů a esenciálních mastných kyselin. Dokonce jejich přítomnost na pečeném pečivu (nikoliv vmíchaných uvnitř) hrozí až rizikem vzniku zdraví škodlivých látek.

Slunečnicová semínka

Sdílení

Meruňky
Špenát
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Zelí hlávkové, čínské
Syrovátka