459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Řasy

Popis

Řasy patří mezi jednoduché rostliny, jsou skupinou velmi různorodou. Zahrnují jednobuněčné i mnohobuněčné druhy, něco však mají společné. Nejsou schopné přežít na souši, a proto se nacházejí ve sladkých nebo slaných vodách. Některé z nich jsou ceněnou součástí zdravé výživy, protože obsahují mnohé živiny a vitaminy a minerální látky. Mají blahodárné účinky na náš organismus. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a celkově působí proti civilizačním chorobám. Mají též antioxidační, antikancerogenní (protirakovinné) a detoxikační, imunostimulační účinky, prevence proti stárnutí.

Obsahové látky

Řasy

Nejdůležitější druhy řas

Arame

Patří mezi mořské řasy, roste v Pacifiku. Má hnědé lístky, které sušením zčernají. Je řasou vhodnou pro lidi, kteří s konzumací řas začínají, protože má jemnou chuť a aroma. Obsahuje především jod, vápník a železo. Její konzumace se doporučuje pacientům trpícím vysokým krevním tlakem a ženám, které mají problémy s pohlavním ústrojím.

Dulse

Patří mezi mořské řasy, roste v severním Atlantiku. Je červeně zbarvené a má typické kořeněné aroma. Je nejbohatší na železo ze všech řas, obsahuje rovněž velké množství proteinů. Její konzumace se doporučuje při anémii.

Chlorella

Patří mezi sladkovodní řasy, je jednobuněčná. Přezdívá se jí přírodní antibiotikum, protože obsahuje látku chlorellin, která má antimikrobiální účinky. Obsahuje hodně železa, které se podílí na krvetvorbě.  Běžně se užívá ve formě tablet.

Hijiki

Patří mezi mořské řasy. Čerstvá řasa je hnědá, po usušení zčerná. Je velmi bohatá na vápník a železo, což můžeme zužitkovat při boji s osteoporózou.

Kombu

Patří mezi mořské řasy. Je zeleně zbarvená a její listy dorůstají délky až 10 metrů. Obsahuje množství jódu, pomáhá proto při obtížích se štítnou žlázou. Navíc v ní najdeme množství kyseliny alginátové, která je nestravitelná a má podobné funkce jako vláknina, pomáhá tedy proti zácpě (laxativa) a celkově čistí střeva.

Laminaria

Patří mezi mořské řasy, má hnědou barvu. Obsahuje množství jódu, pomáhá proto při obtížích se štítnou žlázou. Je také velmi bohatá na vápník a železo, což můžeme zužitkovat při boji s osteoporózou nebo anémií.

Nori

Patří mezi mořské řasy a je asi nejznámějším druhem řas používaných ve výživě. Obsahuje velké množství bílkovin a vitaminů (A, E, B1, B2, B3).

Chaluhy, Fucus

Patří mezi mořské řasy, nejznámější zástupcem je chaluha bublinatá (Fucusvesiculosus). Obsahuje množství jódu, pomáhá proto při obtížích se štítnou žlázou. Celkově působí příznivě na metabolismus a pomáhá tak při obtížích s obezitou, ale i s padáním vlasů.

Spirulina, Arthrospira

Patří mezi sinice, nikoliv řasy, je vláknitá a vyskytuje se ve sladkých vodách. Nejvíce je ceněna pro vysoký obsah bílkovin a vitaminů (A, E, B1, B2, B6, K).

 

 

Palačinky, lívance
Petržel, kudrnka
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Grilování
Zelenina

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nedoporučuje se kombinace s Děhelem.

Řasy

Sdílení

Hrách
Růžičková kapusta
„Kdo je umírněný v jídle, je sám sobě lékařem.“ Latinské přísloví
Syrová strava, raw food
Arašídy