459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kešu ořechy

Popis

Kešu ořechy jsou plody stromu ledvinovníku západního. Ten má svůj původ v Jižní Americe a jméno mu dal právě typický ledvinovitý tvar jeho plodů. Jelikož roste pouze v tropických oblastech, jsou u nás kešu ořechy k dostání jen z dovozu a za relativně vyšší cenu. Konzumují se opražené, solené nebo nesolené (zdravější). U některých z nás mohou vyvolat alergii.

Kešu ořechy

 

 

Mouka
Tatarák
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Sezamová semínka
Ryby

Využití, indikace

Kešu ořechy se vyznačují vysokým obsahem minerálu hořčíku a vitaminů skupiny B. Tyto látky jsou velmi důležité pro správnou funkci naší psychiky, proto se jejich konzumace doporučuje při podrážděnosti, depresi, nespavosti, nebo úzkosti.

Hořčík se zapojuje mimo to i do přenosu nervových signálů, jeho nedostatek se projevuje křečemi svalů a vnitřních orgánů. I od nich nám může pomoci pravidelná konzumace kešu.

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

Ořechy a semena obsahují nemalé množství tuků, pokud se je rozhodneme zařadit do naší stravy, měli bychom na druhé straně omezit konzumaci všech ostatních tuků (máslo, margaríny, oleje, především rafinované, sladké pečivo, tučné maso, čokoláda) i smažení. Jinak riskujeme, že pod rouškou zdravého mlsání ořechů a semen sklouzneme do nadváhy.

Dalším rizikem je konzumace soli skryté v solených oříšcích, což nemá se zdravím nic společného.

U semen a ořechů se též často setkáváme se tepelnými úpravami, kdy je můžeme pražit, nebo například péci, nejčastěji jako přídavek a posyp pečiva. Každá tepelná úprava sebou bohužel nese znehodnocení vitaminů a esenciálních mastných kyselin. Dokonce jejich přítomnost na pečeném pečivu (nikoliv vmíchaných uvnitř) hrozí až rizikem vzniku zdraví škodlivých látek.

Kešu ořechy

Sdílení

Pistáciové ořechy, pistácie
Banány
„Kdo je umírněný v jídle, je sám sobě lékařem.“ Latinské přísloví
Rukola
Syrová strava, raw food