Smažení
Olej tomu dá chuť
Smažené pokrmy se u nás těší velké oblibě, a to i přes to, jak jsou nezdravé. Při smažení necháváme kusy zpracovávané potraviny opéct na pánvi na oleji, tuku při teplotě kolem 200°C. Takto vysoká teplota způsobí oxidaci a rozpadnutí oleje na látky škodlivé pro naše tělo. Pokud naopak smažíme při nižší teplotě, není to o nic lepší, protože potraviny olejem více nasáknou. Vysoká teplota také škodí některým obsahovým látkám (např. vitaminy), proto se jejich podíl touto úpravou sníží.
Ne na panenských olejích
Nevhodné je též smažení na olejích lisovaných za studena, kde bezesporu (na rozdíl od rafinovaných olejů, stolních olejů, margarínů, ztužených tuků a sádla) přijdeme o zdraví prospěšné látky (nenasycené kyseliny).
Nedoporučuje se ani intenzivní smažení na másle.

Druhy smažení
Restování, sotýrování, sautéing
Příprava na minimálním množství tuku. Je vhodné především pro potraviny, které nepotřebují dlouhou tepelnou úpravu (kuřecí maso, játra, zelenina). Výhodou je zachování chuti a vláčnosti potravin.
Fritování, hluboké smažení
Úprava, při které se potravina smaží celá ponořená do oleje. Pokud se olej dostatečně často nevyměňuje, dochází k jeho přepalování a tvorbě škodlivých látek. Při fritování je nutné používat kvalitní fritovací olej k tomu určený, který je odolný i proti vyšším teplotám.
Zdravější smažení
- smažte při vhodné teplotě – okolo 180°C
- používejte tuky a oleje s nízkým obsahem nenasycených mastných kyselin (nejsou tolik náchylné k oxidaci), např. živočišné tuky (sádlo), palmový olej, palmojádrový olej
- osmažené potraviny nechte okapat na savém ubrousku
Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná
Nadbytek nevhodných tuků
Dlouhodobá nadměrná konzumace tuků (přejídání, špatná strava) v kombinaci s nedostatkem různorodého pohybu je bohužel krokem směrem k případné nemoci.
Vhodnější cesta je tyto tuky nahradit ořechy a semínky, nebo z nich lisovanými panenskými oleji (arašídy, dýňová, konopná, chia, lněná, sezamová, slunečnicová semínka, mák, kaštany, kešu, lískové, para, pekanové, piniové, pistáciové, vlašské, mandlové ořechy).
Zástupci této kulinářské úpravy
