459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Trvanlivé pečivo, Pufované výrobky

Popis

Trvanlivé pečivo pečením z obilovin (u nás nejčastěji pšenice, ale i rýže, ječmen, kukuřice, oves, žito, pohanka), které může z části nahradit pečivo normální, a to hlavně kvůli tomu, že vydrží déle. O tom, zda je zdravější nebo ne, rozhoduje spíše kvalita konzumovaného pečiva.

Trvanlivé pečivo, Pufované výrobky

Knäckebrot

Tradičně byl vyráběn z mouky, vody, soli. Dnes se však připravuje i kynutý (kvasnice, kvásek). Pokud není kynutý, jsou bublinky vytvořeny oxidem uhličitým. Je to potravina s nízkým glykemickým indexem (cukr se z něj uvolňuje pomalu, takže máme po jeho snědení hlad až po delší době), jde tedy z hlediska zdravé výživy o vhodnou potravinu. Čím více žitné mouky a vlákniny obsahuje, tím lépe.

Pufované chlebíčky, „polystyreny“

Vznikají tzv. pufováním neboli extruzí. Při tomto procesu se zrna lisují pod velkým tlakem za vysoké teploty, čímž dojde k rychlému odpaření vody, nabobtnání a rozrušení škrobu na jednodušší cukry. To sice přináší lepší stravitelnost, ale zároveň zvýšení glykemického indexu (jednoduchý cukr se ve střevech rychle vstřebá a my máme zase brzy hlad) a ztrátu vitaminů. Proto není vhodné jíst „polystyreny“ příliš často, zvlášť pokud jsou namáčené v čokoládě plné cukru nebo jiných sladkých polevách. Pokud je jíme, je dobré je kombinovat s potravinami obsahujícími bílkoviny.

 

 

Hroznové víno
Mrkev, karotka
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Kvasnice, kvásek, droždí
Uzení

Kulinářské využití pečiva

Od hlavní částí pokrmu až doplňky jídel (např. součást polévky, svačina k jogurtu).

Trvanlivé pečivo, Pufované výrobky

Sdílení

Hrách
Úpravy jídla
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Husa
Brambory, batáty