459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Okurka

Popis

Okurka setá je zelenina původem z teplých oblastí Indie a Číny. Jejími plody jsou protáhlé bobule, které obsahují bílá semena. Ta jsou rovněž jedlá a mají stejně jako okurka mírně diuretické účinky. Okurka obsahuje až 96% vody, takže ji můžeme považovat za zdroj tekutin. Dva nejznámější druhy jsou okurka polní a okurka salátová. První jmenovaná má kratší plody s četnými výstupky, konzumují se především zavařené v octovém nálevu. Salátové okurky dělají čest svému jménu, konzumujeme je převážně jako součást salátů nebo oblohu k mnoha pokrmům.

Okurka

Obsahové látky

 

 

Piniové ořechy
Jablka, jabka
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Cizrna, římský hrách
Brokolice

Využití, indikace

Okurka má alkalizující účinek, proto je vhodná při artróze, překyselení organizmu.

Díky mírně diuretickým (močopudným) účinkům pomáhá okurka detoxikovat tělo. Doporučuje se i ke kosmetickým účelům a proti kožním onemocněním (např. lupénka, atopický ekzém), protože hydratuje (emoliencia) pokožku.

Vláknina a voda v okurce působí lehce projímavě, proto je dobré ji konzumovat při zácpě (laxativa).

Pro svou velmi nízkou energetickou hodnotu se hodí při léčbě obezity a nadváhy. Obsahuje jen zanedbatelné množství cukrů, a proto je dobře snášena diabetiky. Přiměřené množství zeleniny (ideálně syrové ke každému pokrmu) působí proti překyselení organizmu.

Okurka

Sdílení

Olivy
Uzení
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Ředkev
Vločky, Cereálie, Müsli