459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Růžičková kapusta

Popis

Růžičková kapusta patří mezi košťálovou zeleninu, je jednou z mnoha příbuzných zelí. Od něj se liší především tím, že její listy tvoří drobné shluky, tzv. růžičky. Je to zelenina, kterou na trhu seženeme celoročně a můžeme si ji i vypěstovat sami, protože je velmi nenáročná a snese i teploty okolo -15°C. Nejvýznamnější je její vysoký obsah vitaminu C. Svým složením je pravděpodobně nejhodnotnější košťálovou zeleninou. Oproti hlávkové kapustě však obsahuje více energie, proto není tak vhodná při léčbě nadváhy.

Růžičková kapusta

Obsahové látky

 

 

Těstoviny
Broskve
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Tatarák
Kvašení, fermentace

Využití, indikace

Kapusta obsahuje hodně draslíku a omezené množství sodíku (sodík zadržuje vodu v těle a zvyšuje tím krevní tlak), čímž se stává vhodnou pro lidi trpící hypertenzí a ischemickou chorobou srdeční (infarkt). Navíc v ní nenajdeme téměř žádné tuky, takže je ideální při onemocnění aterosklerózou.

Vláknina působí jako mírné projímadlo a uvolňuje zácpu (laxativa). Protože pomáhá celkově upravit peristaltiku (pohyby) střev, působí její konzumace příznivě při divertikulóze, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě a jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Přiměřené množství zeleniny působí proti překyselení organizmu.

Konzumace kapusty snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vitamin C je velmi důležitý pro tvorbu pojivových tkání, a protože je ho v kapustě velké množství, může její zařazení do jídelníčku podpořit hojení vyrážek, ran.

Obsahuje látky s antioxidačním účinkem.

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

Nevýhodou časté konzumace brukvovité zeleniny je obsah tzv. strumigenů, které mohou způsobovat nedostatek jódu, a tím znemožňují jeho využití štítnou žlázou až snížená funkce štítné žlázy.

Zmiňována je opatrnost až nevhodnost u malých dětí. Může způsobovat nadýmání kojenců.

Růžičková kapusta

Sdílení

Křen
Brusinky
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Sezamová semínka
Kešu ořechy