459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Dýně, tykev

Popis

Dýni pěstovali a pojídali už Indiáni, z čehož vyplývá, že pochází z Ameriky. K nám do Evropy se tato zelenina dostala až po objevení tohoto kontinentu. Lidově ji nazýváme dýně, ale její správný název je tykev obecná. Většinou ji konzumujeme tepelně upravenou (vařenou, dušenou nebo zavařenou). Není příliš bohatá na živiny, ale obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a vlákniny. Ani její semena nemusíme vyhodit, jsou totiž jedlá a obsahují stejně jako dužina dýně tělu prospěšné látky.
Za zmíňku stojí i její využití v lidovém léčení jako Tykev muškátová.

Dýně, tykev

Obsahové látky

 

 

Řepa
Švestky
„Kdo je umírněný v jídle, je sám sobě lékařem.“ Latinské přísloví
Cukr
Vlašské ořechy

Využití, indikace

Dýně obsahuje hodně draslíku a omezené množství sodíku (sodík zadržuje vodu v těle a zvyšuje tím krevní tlak), čímž se stává vhodnou pro lidi trpící hypertenzí a ischemickou chorobou srdeční (infarkt). Navíc v ní nenajdeme téměř žádné tuky, takže je vhodná při nemocech srdce a cév, ateroskleróze.

Alkalizující látky obsažené v dýňové dužině neutralizují kyseliny v žaludku a vláknina má změkčující účinky, proto je konzumace dýně vhodná při potížích s trávením, překyselení organizmu, pálením žáhy nebo vředy.
Vláknina také působí jako mírné projímadlo (laxativum) a uvolňuje zácpu.

Tykev obsahuje mnoho antikarcinogenních (protinádorových) látek, proto její konzumace slouží jako prevence vzniku rakoviny.

Dýně, tykev

Sdílení

Růžičková kapusta
Tvaroh
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Petržel, kudrnka
Úpravy jídla