459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Višně

Popis

Višně jsou drobnými plody stejnojmenného stromu, blízké příbuzné třešní, oproti kterým mají kyselejší chuť. Patří mezi peckovice, jsou tedy tvořeny peckou, která je obalena dužinou a slupkou. Mají žlutou až červenou barvu. Dozrávají v průběhu června a července, můžeme je tedy zařadit k letnímu ovoci. Višňové stromy jsou typickou součástí sadů naší republiky. Zralé plody konzumujeme čerstvé nebo je častěji používáme k výrobě kompotů, marmelád, koláčů a dalšího sladkého pečiva. Často se z nich vyrábí i alkoholický nápoj višňovice. Při konzumaci čerstvých višní musíme být opatrní se zapíjením, protože při jejich kontaktu s vodou dochází k rychlému kvašení, což způsobuje nepříjemné zažívací potíže. Proto je lepší s doplněním tekutin počkat alespoň hodinu.

Višně

Obsahové látky

 

 

Klíčení
Houby
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Brusinky
Polévky

Využití, indikace

Díky svým mírně diuretickým (močopudným) účinkům pomáhají višně detoxikovat tělo. Jejich konzumaci tak lze doporučit při chronických onemocněních jako je ateroskleróza, dna nebo revma a artróza.

Obsahu vitaminu C v ovoci je vhodný pro prevenci, či podpůrnou léčbu u nachlazení, chřipky.

Višně vyvolávají pocit nasycení, a proto jsou vhodnou součástí jídelníčku při léčbě obezity a nadváhy. Navíc jsou cukry v nich obsažené zastoupeny především fruktózou, pro jejíž trávení není potřeba insulin, takže je dobře snášejí i lidí trpící cukrovkou.

Višně

Sdílení

Kvasnice, kvásek, droždí
Kešu ořechy
„Změna v jídlech zvyšuje chuť.“ Pietro Aretino
Omáčky, dresingy, dressingy
Kuře, kuřecí maso