459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Fíky

Popis

Fíky jsou plody stromu fíkovníku, odborně nazývaného Smokvoň obecná, který roste pouze v teplých krajinách. Řadí se tedy mezi exotické ovoce. Čerstvé zralé plody mají hruškovitý tvar a jsou žluté nebo zelené, my je známe většinou až usušené. Ty mají hnědou barvu a je v nich nižší obsah vody a naopak znatelně vyšší obsah cukrů. U nás jsou sušené fíky potravinou, která by neměla chybět na žádném vánočním stole.

Fíky

Obsahové látky

 

 

Oves
Žvýkačky
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Mrkev, karotka
Oleje, tuky

Využití, indikace

Fíky je vhodné podávat při onemocnění dýchacích cest, např. při kašli nebo při zánětu průdušek, mají totiž zklidňující (antitusický) účinek. Nejlepší je připravit z nich vývar v mléce nebo je před požitím alespoň namočit ve vodě.

Čerstvé fíky nebo sušené fíky namočené ve vodě působí proti zácpě (laxativa), protože zlepšují peristaltiku střev a jsou dobře stravitelné.

Pro svoji energetickou hodnotu mají posilující účinky, jsou proto vhodné pro všechny, kdo trpí únavou a slabostí. Doporučit je můžeme i lidem s velkým výdejem energie jako jsou dospívající, sportovci nebo těhotné ženy.

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

U exotického ovoce jsou zmiňovány především jeho přednosti, co do obsahu vitaminů. Zmiňována je opatrnost až nevhodnost exotického ovoce u malých dětí.

Je však třeba zmínit i nežádoucí účinky dováženého exotického ovoce:

  • nezralost, chemické dozrávání, konzervační látky
  • nadměrná zralost (hnilobné pochody), bakteriální, či plísňová kontaminace
  • vysoký obsah draslíku (může nás nutit k přesolování), ochlazující, póry otevírající efekt exotického ovoce
Fíky

Sdílení

Pekanové ořechy
Mléčné výrobky
„Kdo je umírněný v jídle, je sám sobě lékařem.“ Latinské přísloví
Tvaroh
Sója