459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Grapefruit, pomelo

Popis

Grapefruit neboli grep je jedním z citrusových plodů. Je plodem stromů citrusovníků, které rostou pouze v teplých krajinách, patří proto mezi exotické ovoce. Má načervenalou dužinu a lehce trpkou chuť (korigencium). Tím se liší od pomela, největšího z citrusů. To má totiž dužinu nažloutlou a je sladké.

Původně se grepové stromy pěstovaly jen jako okrasné, jako ovoce jsou populární až od 19. století. Grepy i pomela konzumujeme převážně čerstvé nebo z nich můžeme vymačkat šťávu.

Grapefruit, pomelo

Obsahové látky

 

 

Petržel, kudrnka
Mikrovlnná trouba
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Rajče, rajčata
Mlezivo, Kolostrum

Využití, indikace

Větší množství draslíku, minimum sodíku a tuků a obsah vlákniny, to je ideální kombinace pro pacienty trpící srdečními (arytmie, srdeční selhání, angina pectoris atp.) a cévními (ateroskleróza, vysoký krevní tlak) onemocněními, proto jim můžeme grep a pomelo jedině doporučit. Vláknina totiž snižuje hladinu cholesterolu a draslík pomáhá udržet správnou srdeční činnost.

Velké množství vitaminu C v kombinaci s dalšími přírodními látkami posiluje imunitní systém a pomáhá tak chránit náš organismus proti bakteriálním a virovým infekcím (nachlazení, chřipky).

Má i pročišťující a detoxikační účinky, proto je vhodným doplňkem redukčních diet při léčbě obezity a nadváhy.

Antioxidační látky mají schopnost neutralizovat některé karcinogeny (rakovinotvorné sloučeniny), působí tedy jako prevence vzniku rakoviny.

Kontraindikace, kdy je konzumace nevhodná

Reakce s léčivy

Grapefruit či pomelo ovlivňují některé enzymy ve střevech a játrech, které mají na starost metabolismus řady léčiv. Pokud zároveň s konzumací grepů nebo pomela užíváme léky, měli bychom se poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Rizika exotického ovoce

U exotického ovoce jsou zmiňovány především jeho přednosti, co do obsahu vitaminů. Zmiňována je opatrnost až nevhodnost exotického ovoce u malých dětí.

Je však třeba zmínit i nežádoucí účinky dováženého exotického ovoce:

  • nezralost, chemické dozrávání, konzervační látky
  • nadměrná zralost (hnilobné pochody), bakteriální, či plísňová kontaminace
  • vysoký obsah draslíku (může nás nutit k přesolování), ochlazující, póry otevírající efekt exotického ovoce
Grapefruit, pomelo

Sdílení

Třešně
Hranolky
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Brusinky
Švestky