459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kefír, zákys, acidofilní mléko

Popis

Kysané mléčné nápoje se liší svým složením, jedno mají však společné. Vznikají působením bakteriálních kultur na mléko a řadíme je tedy mezi mléčné výrobky.

Jejich největší rozdíly jsou právě v použitých bakteriích. Stejně jako při výrobě jogurtů dochází k přeměně laktózy na kyselinu mléčnou, a tím ke zvýšení kyselosti a snížení energetické hodnoty. Do některých kysaných nápojů jsou přidávány rovněž probiotické bakterie (přirozené pro naši střevní mikroflóru). Jsou pro tělo též zdrojem vody.

Sužuje-li nás zácpa, bolest břicha, nechutenství, nadýmání, plynatost, užíváme-li antibiotika, nebo se chceme chránit například před nádory tlustého střeva, jsou jogurty, zákysy a kefíry možným pomocníkem.

Kefír, zákys, acidofilní mléko

Acidofilní mléko

K jeho výrobě se používá speciální bakteriální kultura Lactobacillusacidophilus, která je sama o sobě probiotická a působí tak pozitivně na naši střevní mikroflóru. Pro samostatnou konzumaci by bylo moc kyselé, proto se míchá v poměru 1:9 se smetanovým zákysem. Podle vyhlášky musí obsahovat alespoň 1 milion laktobacilů na 1 gram.

Jogurtový nápoj

Jeho základem je jogurt, který je rozředěn a musí ho být alespoň polovina. Obsahuje tedy jogurtové bakterie (StreptococcusSalivariusThermophilus a LactobacillusdelbrueckiiBulgaricus). Většinou je prodáván ochucený různými příchutěmi.

 

 

Sladkosti, Sušenky, Tyčinky, Piškoty, Bonbóny
Syrovátka
„Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ Sókratés
Křen
Banány

Kefír

Pro výrobu kefíru se používají bakterie rodů Leuconostoc, Lactococcus a Aerobacter a navíc také směsi kvasinek rodu Kluyveromyces a Sacharomyces. Díky přítomnosti kvasinek dochází ke vzniku oxidu uhličitého a alkoholu, tyto dvě látky byly typické pro kefír vyráběný dříve v domácnostech. Ten dnešní je už dělaný tak, že je téměř neobsahuje. Aby se potravina mohla označovat jako kefír, musí obsahovat alespoň 1 milion mléčných bakterií a 10.000 kvasinek v 1 gramu.

Zákys

Někdy je taky označován jako kyška. Jeho složení je zákonem nejméně omezeno, může být vyroben pomocí jakékoliv kultury mléčných bakterií (jogurtových, kefírových, smetanových...). Přesto musí obsahovat alespoň 1 milion těchto bakterií na jeden gram výrobku.

Kefír, zákys, acidofilní mléko

Sdílení

Arašídová másla, nugety, nutely
Ryby
„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“ Lucius Annaeus Seneca
Salát
Oleje, tuky